A čo sú to tie lucidné sny?

Ľudia sa ma často pýtajú, čo za sny sú tie lucidné sny. Ako to už býva, odpoveď je jednoduchá a zároveň veľmi košatá.

Lucidný sen je sen, počas ktoreho si uvedomujeme, že snívame. Teda máme obyčajný sen a v istej chvíli príde jasné poznanie: Ja snívam! Toto je sen! Lucidné snívanie je niečo ako trenažér zručnosti na vedomú tvorbu v realite. Čím viac bdelosti dosiahneme v lucidnom sne, tým budeme bdelejší aj v realite a, naopak, to platí tiež. Sny a realita nie sú od seba oddelené. Ak sa naučíme lucidne snívať a vedome tvoriť v sne, potom aj v realite budeme ľahko realizovať svoje túžby a zámery.

Na mojom webe nájdete veľmi podrobnú sériu článkov, ktoré sa téme lucidity venujú. Kto sa o lucidné sny zaujíma, nech sa páči, môžete sa zahĺbiť u nás na stránke.

V tomto blogu by som chcela spomenúť jednu svoju krásnu príhodu z workshopu o lucidnom snívaní. V predkoronovom čase som robila workshopy o lucidných snoch v centre Kvet života. Na jeden z nich s názvom – Liečenie duše a tela sa prihlásilo 17 ľudí. V ten deň sa v Bratislave zároveň konali dva hokejové zápasy na Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji a Bratislava sa stala neprejazdná. Na začiatok workshopu prišli štyria ľudia a čakanie na ďalších sme si krátili neformálnymi rozhovormi o lucidných snoch. Koho na workshop pritiahli aké osobné dôvody. Z jedného pána v strednom veku, majiteľa softwarovej spoločnosti, sa vynoril veľmi zdatný lucidný snivec. Bolo to moje prvé stretnutie s niekým kto lucidne sníva od detstva a túto schopnosť zdokonalil v plynutí času ozaj do majstrovstva. Dokázal lucidne snívať na požiadanie. Do snov si zobral akýkoľvek problém, ktorý bolo treba riešiť v práci a jeho zamestnanci si s ním nevedeli poradiť. A on ho v lucidnom sne vyriešil. Lucidné sny využíval na prácu a zábavu. Lenže po takom pracovnom lucidnom sne býval ráno veľmi unavený, ozaj ako keby makal 8 hodín nad vyriešením problému. Prišiel sa poradiť, či by som nevedela ako odstrániť túto únavu. A tak sme v debate našli koreň problému. Išlo o to, že človek má isté ustálené vzorce chovania. Jeden z nich je aj ten, že keď človek vykoná nejakú prácu, je po nej prirodzene unavený. V bežnej fyzickej realite to tak aj je. Lenže v sne to predsa tak nemusí byť. Spíme a telo oddychuje. Takže keď si človek ustáli vzorec chovania do snov – spím, snívam a oddychujem, bude ráno svieži, napriek tomu, že lucidne sníval a riešil programovanie. Dohodli sme sa, že ak toto nebude fungovať, tak sa mi ohlási a budeme hľadať iné riešenie. Viac sa neozval, takže verím, že ráno vstáva ako rybička aj s vyriešeným problémom.

Touto príhodou som chcela zároveň ukázať na význam lucidných snov, čo všetko je v nich možné – vzdelávanie sa, programovanie, učenie sa cudzích jazykov a vedecký výskum, zdravie a vnútorný rast – liečivé sny, riešenie rôznych tvorivých problémov, umelecké vízie, pomoc pri rozhodovaní sa v životných otázkach, realizovanie našich túžob a zábava, duchovné poučenia, pochopenie zmyslu a podstaty života a veľa iných vecí, ktoré si viete určiť vy sami.

Lucidným snom sa venujem aj vo svojej novej knižke – LUCIDNÉ OBRAZY V SNOCH, ešte stále môžete podporiť jej vydanie na Startlabe, pomôže každé euro.

Tak dolucidity, milí priatelia.

ZuzAna Foltýnová a Vedomé snívanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *