Usadlosť, sny a posvätná geometria

Usadlosť, sny a posvätná geometria

Možno ste už počuli o tomto pojme, alebo ste ho práve teraz objavili. Bez ohľadu na to, či ste s témou už zoznámení, alebo je to pre vás niečo nové, v krátkosti vám priblížim túto úžasnú oblasť. A kto má záujem dozvedieť sa niečo viac, môžete si už teraz kúpiť v predpredaji knihu USADLOSŤ AKO SEN / Tvorba podľa posvätnej geometrie TU: https://www.donio.sk/usadlost-ako-sen-tvorba-podla-posvatnej-geometrie

Posvätná geometria je starodávne učenie, ktoré sa týka vzorov a foriem, ktoré nájdeme v prírode, umení a architektúre. Tieto geometrické vzory majú v sebe hlboký význam a spojenie s vnútorným poriadkom vesmíru. Tisícročia sa posvätná geometria považuje za nástroj, ktorý nám pomáha vnímať a porozumieť jemným, neviditeľným silám, ktoré riadia náš svet.

Najznámejšie tvary posvätnej geometrie sú základné platónske telesá – kocka, ikozaéder, tetraéder, oktaéder, dodekaéder, guľa. Nájdeme ich v starej architektúre v Egypte, Indii, Turecku, Izraeli, Grécku, Francúzsku a mnohých ďalších krajinách. A nájdeme aj presahy do modernej architektúry ako je mrakodrap v Londýne 30 St Mary Axe alebo Milwaukee Art Museum v USA a veľa iných.

Jednou z ďalších posvätných geometrických foriem je Flower of Life – Kvet života. Tento symetrický vzor pozostáva z viacerých kruhov, ktoré sa prekrývajú a tvorí základ pre mnohé iné geometrické tvary. Kvet života sa nachádza v mnohých kultúrach a náboženstvách a považuje sa za symbol stvorenia a jednoty.

Ďalšou zaujímavou posvätnou geometrickou formou je Vesica Piscis – Rybí mechúr. Matematicky, vesica piscis je špeciálny prípad šošovky, tvar vytvorený priesečníkom dvoch kruhov. Tento symbol je považovaný za základný stavebný prvok hlavne v gotickej architektúre ako sú napríklad okno, fasáda, či stĺporadie.

Posvätná geometria nás spája s vesmírom a pomáha nám vnímať, že sme súčasťou väčšieho celku. Mnohí tvrdia, že pri práci s týmito geometrickými vzormi dochádza k harmonizácii na fyzickej, mentálnej a duchovnej úrovni. Máme tendenciu nájsť tieto vzory nielen v prírode, ale aj v našich telách a mysliach, čo nám pripomína, že sme spojení so všetkým okolo nás.

A toto všetko nájdete v knihe USADLOSŤ AKO SEN / Tvorba podľa posvätnej geometrie

O ČOM JE KNIHA:

  • ako si usporiadať životný priestor podľa hlbších zákonitostí vo vesmíre
  • ako si postaviť svoju usadlosť podľa posvätnej geometrie
  • ako vytvoriť miesto, ktoré bude nielen esteticky pôsobiť, ale bude aj energeticky vyvážené a bude prispievať k vašej celistvosti a blahobytu

ČO V KNIHE NÁJDETE:

KNIHA PRVÁ

Stretnutie s minulosťou – ako bola postavená usadlosť v mojom detstve, na dome mojich starých rodičov Ondreja a Márie, kde som žila do svojich 7 rokov. Dozviete sa 7 krátkych príbehov o podbrání, studni, dome, včelách, stodole, vani a o záhrade.

KNIHA DRUHÁ

Vízia a projekt usadlosti zo 7 snov – ako som vytvorila usadlosť na základe snov, ktoré sa mi snívali. Jednotlivé sny sú prepojené na stavby, ktoré sa na usadlosti  nachádzajú a príslušné tvary posvätnej geometrie –

hexaéder – vstup
ikozaéder – studňa
tetraéder – dom
oktaéder – včelín
dodekaéder – stodola
guľa – jazierko
Kvet života na guli – záhrada

KNIHA TRETIA

Pojednanie o posvätnej geometrii – ako som hľadala v literatúre koreláciu medzi mojimi snami a stavbami podľa posvätnej geometrie. Nachádzala som súvislosti medzi starými stavbami v Egypte, Indii, Turecku, Izraeli, Grécku, Francúzsku a mnohých ďalších krajinách. A našla som aj presahy do modernej architekúry ako je mrakodrap v Londýne 30 St Mary Axe alebo Milwaukee Art Museum v USA a veľa iných.

V tretej kapitole tiež nájdete pojednanie o multidimenzionalite človeka, o čakrovom systéme a jednotlivých telách človeka a ako som prepojila všetky tri základné úrovne bytia – telo, duša, vedomie do jedného Celku.

Ďakujem za vašu akúkoľvek podporu.

Naháňa ma strašidelná nočná mora

NAHÁŇA MA STRAŠIDELNÁ NOČNÁ MORA

Zrazu som sa ocitol vo vlastnom byte, ktorý sa zdal byť úplne tichý a prázdny. Cítil som sa zvláštne, ako keby som bol sledovaný nejakou neviditeľnou silou. Keď som sa pohol, steny okolo mňa sa začali pohybovať a vydávať strašidelné zvuky. Vytvoril sa tunel a ja som vošiel do neho. Postupne som sa dostal do temných a neznámych chodieb, ktoré sa zdali byť nekonečné. V každom kroku som cítil chlad a vlhkosť, ktorá sa mi dostávala pod kožu. Moje vlastné dýchanie sa stalo hlasnejším a nepokojnejším. Náhle som sa zastavil pred obrovskými dverami, ktoré sa predo mnou otvorili. Vstúpil som do miestnosti a stretol som sa so svojím najväčším strachom – postavou, ktorá sa zdala byť temnou a nepriateľskou. Vznášala sa vo vzduchu, pohybovala sa nenormálnym spôsobom a zízala na mňa svojimi ohromujúcimi očami. Nevedomky som sa pokúšal uniknúť, no moje nohy sa zdali byť ťažké a neohrabané. Postava sa začala ku mne približovať. Jej hrozivý smiech napĺňal celú miestnosť. Pokúšal som sa kričať, no moje hrdlo bolo zablokované. S nárazom som sa zobudil z nočnej mory, potiac sa a srdce mi búšilo ako o život. Pomaly som si uvedomil, že sa nachádzam v bezpečí, v mojej vlastnej posteli. Nočná mora sa rozplynula ako dym, no ešte dlho som cítil jej nesmierny vplyv na môj stav mysle.

Pripomína vám to niečo? Vaše vlastné nočné mory? A čo to teda je tá nočná mora?

Nočná mora je intenzívny, nepríjemný až strašidelný sen, ktorý sa zvyčajne vyskytuje počas fázy spánku nazývanej REM (Rapid Eye Movement). Nočné mory sú často sprevádzané živými vizuálnymi, zvukovými a emocionálnymi zážitkami, ktoré sú pre jednotlivca veľmi reálne a desivé. Typické nočné mory sú pomernedlhé, so sofistikovaným dejom. Človek v nich cíti zväčša strach, hnev či úzkosť. Nočné mory sa môžu líšiť v obsahu a témach. Niektoré z bežných tém nočných môr zahŕňajú stratu kontroly, útoky zvierat, pád, unikanie pred nebezpečím, únosy alebo stratu blízkej osoby, fyzické násilie, smrť.

Na úrovni fyzického tela sa nočné mory prejavujú miernou aktiváciou autonómneho nervového systému, čo je napríklad zrýchlený dych a tep alebo potenie sa. Hlasové prejavy ako krik, či plač nie sú bežné, pretože v REM fáze spánku nemáme svalové napätie. Snívajúci si po prebudení nočnú moru dobre pamätá.

Nočné mory majú tri základné úrovne – mierna – v priemere menej než jedna príhoda za týždeň, potom stredne ťažká – jedna alebo viac príhod týždenne, a ťažká kde je každodenný výskyt nočných môr.

Nočné mory môžu mať rôzne príčiny a nie je možné jednoznačne určiť presný dôvod, prečo ľudia majú nočné mory. Existuje však niekoľko faktorov, ktoré sa pripisujú výskytu nočných môr:

1. Stres a úzkosť: Nočné mory sú často spojené so zvýšeným stresom a úzkosťou. Stresové udalosti, ako sú pracovné problémy, osobné ťažkosti alebo traumatické zážitky, môžu ovplyvniť spánok a snenie. Stres a úzkosť môžu vyvolávať nočné mory alebo zhoršiť ich frekvenciu a intenzitu.

2. Traumatické zážitky: Nočné mory môžu byť spojené s traumatickými udalosťami, ako je napríklad útok, nehoda, vojna alebo iné fyzicky alebo emocionálne traumatické skúsenosti. Tieto zážitky môžu pretrvávať v podvedomí jednotlivca a prejavovať sa prostredníctvom nočných môr.

3. Zdravotné podmienky: Niektoré zdravotné podmienky a poruchy spánku, ako je napríklad posttraumatická stresová porucha (PTSD), depresia, úzkostné poruchy alebo nespavosť, môžu zvýšiť pravdepodobnosť výskytu nočných môr.

4. Externé vplyvy: Nočné mory môžu byť vyvolané aj vonkajšími faktormi, ako je nadmerná konzumácia alkoholu, užívanie určitých liekov, zmeny spánkového prostredia (napríklad nové prostredie počas cestovania) alebo fyzické nepohodlie (napríklad horúčka, bolesti).

Liečba nočných môr závisí od individuálnych potrieb a príčin nočných môr. Tu je niekoľko spôsobov, ako sa dá liečiť nočná mora:

1. Relaxačné techniky: Naučte sa techniky relaxácie, ako je meditácia, hlboké dýchanie, progresívna svalová relaxácia alebo vizualizácia. Tieto techniky môžu pomôcť znížiť úzkosť a napätie pred spaním a v priebehu spánku.

2. Zdravý spánok: Uistite sa, že dodržiavate zdravé návyky spánku, ako je pravidelný spánkový rozvrh, zdravý životný štýl a vhodné spánkové prostredie.

3. Zvládanie stresu: Znížte stres a úzkosť pomocou stratégií, ako je cvičenie, meditácia, terapia hovorom alebo zápis do denníka. Zvládanie stresu v dennom živote môže mať pozitívny vplyv na nočné mory.

4. Terapia spracovania traumatických udalostí: Ak sú nočné mory spojené s traumatickými zážitkami, môže pomôcť terapia EMDR alebo kognitívno-behaviorálna terapia (KBT).

5. Farmakoterapia: V niektorých prípadoch môže byť indikované farmakologické liečenie nočných môr, najmä ak sú spojené s psychickými poruchami, ako je posttraumatická stresová porucha (PTSD) alebo depresia. O vhodnosti farmakoterapie by ste mali diskutovať s lekárom alebo psychiatrom.

Je dôležité si uvedomiť, že nočné mory sú bežným fenoménom a môžu sa vyskytovať u ľudí v rôznych životných obdobiach. Väčšinou nie sú príznakom závažného zdravotného problému. Ak však nočné mory pretrvávajú, spôsobujú významnú úzkosť alebo negatívne ovplyvňujú spánok a každodenný život človeka, je vhodné vyhľadať pomoc odborníka, ako je psychológ alebo psychiater, ktorý môže poskytnúť podporu a vhodné terapeutické riešenia.

A ak ste už skúsili všetky bežné rady na vysporiadanie sa s nočnými morami a nič nefunguje, som tu pre vás. Píšte na FB messenger alebo mail: z.foltynova@gmail.com . Môžete sa pridať aj do FB skupiny Sny a spánok a tam komentovať, zdieľať svoje skúsenosti a klásť otázky.

Tak želám všetkým dobrý spánok a krásne sny.

Mám stres a nemôžem spávať

Veľa ľudí mi píše, že nemôžu dobre spať. Cítia sa unavení, vyčerpaní a nevedia fungovať v bežnom každodennom živote. Zaoberám sa snami a spánkom vyše 35 rokov, ale teraz je tej nespavosti ozaj dosť. Čo robiť? Ako znova dobre spať, cítiť sa ráno oddýchnutý a plný energie? V prvom rade je dobré pozrieť sa na to, aké sú príčiny vašej nespavosti.

Aké sú príčiny nespavosti u človeka?

Nespavosť je stav, kedy je obtiažne zaspať, udržať spánok alebo si dostatočne odpočinúť počas spánku. Medzi bežné príčiny nespavosti patria:

1. Stres a úzkosť: Emocionálny stres, pracovné problémy, finančné starosti, vzrušenie alebo obavy, úzkosti môžu viesť k nespavosti.

2. Depresia: Depresia môže mať negatívny vplyv na spánkové vzorce a spôsobiť problémy so zaspávaním alebo udržiavaním spánku.

3. Nesprávny spánkový rozvrh: Porucha spánkového rozvrhu, ako napríklad pospávanie cez deň alebo nepravidelné spánkové vzorce, môžu narúšať schopnosť zaspať v noci.

4. Fyzické problémy: Rôzne fyzické problémy, ako napríklad bolesť, nepohodlie, dýchacie problémy, kŕče alebo zápaly, môžu viesť k nespavosti.

5. Požívanie rôznych stimulantov: Konzumácia kofeínu, energetických nápojov, alkoholu alebo iných stimulantov môže narušiť spánkové vzorce.

6. Zmeny prostredia: Zmena miesta pobytu, časová zóna alebo iné zmeny prostredia môžu spôsobiť dočasnú nespavosť.

7. Prílišná aktivita alebo nadmerná stimulácia pred spaním: Fyzická alebo duševná aktivita pred spaním, ako aj používanie elektronických zariadení s modrým svetlom (napríklad mobilné telefóny, tablety) môže brániť relaxácii a spánku.

V tomto blogu by som sa chcela venovať tej prvej príčine nespavosti, ktorú považujem za zásadnú. STRES. Čo je to vlastne stres? Ako vzniká? Som aj ja v strese? Ako viem, že som v strese? Ako sa mám vysporiadať so stresom?

Môže stres ovplyvniť kvalitu spánku?

V dnešnom hektickom svete sa stres stal bežnou súčasťou nášho každodenného života. Zvládanie stresu je kľúčové pre udržanie fyzického a duševného zdravia. Stres môže mať výrazný vplyv na kvalitu spánku. Keď sme vystavení vysokému stresu, môže to negatívne ovplyvniť naše spánkové vzorce a spôsobiť problémy so zaspávaním, udržiavaním spánku a obnovením energie. Stres spúšťa reakciu tela známu ako „boj alebo útek“, pri ktorej sa uvoľňujú stresové hormóny, ako napríklad kortizol. Tieto hormóny zvyšujú hladinu bdelosti a môžu mať vplyv na náš spánkový cyklus. Stres tiež často sprevádza úzkosť, ktorá môže brániť relaxácii a spánku. Okrem toho môže stres spôsobiť silnú myšlienkovú aktivitu, čo môže byť náročné vypnúť pred spaním. Naša myseľ sa neustále zamýšľa nad problémami a starosťami, čo môže narušiť našu schopnosť zaspať.

Čo je to stres?

Stres je komplexná reakcia organizmu na fyzické, emocionálne alebo psychické zaťaženie. Počas stresovej reakcie sa v tele uvoľňuje viacero hormónov, ktoré prispievajú k mobilizácii energie a prispôsobeniu sa stresovým podmienkam. V dlhodobom časovom horizonte môže však vysoká hladina nasledovných hormónov spôsobiť negatívne účinky na zdravie.Tu sú niektoré z hlavných hormónov súvisiacich so stresom:

Kortizol: Kortizol je hlavný hormón stresovej reakcie. Produkujú ho nadobličky v odpovedi na stimuláciu hormónu ACTH z hypofýzy. Kortizol pomáha organizmu zvýšiť hladinu glukózy v krvi, zvyšuje metabolickú aktivitu a znižuje zápalové reakcie.

Adrenalín a noradrenalín: Tieto hormóny sú produkované nadobličkami a sú zodpovedné za okamžitú reakciu organizmu na stres. Uvoľňujú sa počas akútneho stresu a zvyšujú srdcovú frekvenciu, krvný tlak a dýchanie. Taktiež zvyšujú koncentráciu pozornosti a pripravujú telo na boj alebo útek.

Dopamín: Dopamín je hormón, ktorý je spojený so zvýšenou motiváciou a odmenou. Počas stresu dochádza k zmenám v systéme dopamínu, čo môže mať vplyv na náladu a motiváciu.

Serotonín: Serotonín je hormón, ktorý reguluje náladu a emocionálny stav. Počas stresu môže dochádzať k poklesu hladiny serotonínu, čo môže viesť k pocitom úzkosti, depresie a nespavosti.

Oxytocín: Oxytocín je známy ako hormón lásky a sociálneho pripútania. Zohráva dôležitú úlohu pri medziľudských vzťahoch a vytvára pocit pokoja a spojenia. Počas stresu sa hladina oxytocínu môže znížiť, čo môže ovplyvniť sociálne interakcie a emocionálne pripútanie.

Tieto hormóny sú súčasťou zložitej stresovej reakcie a ich uvoľňovanie a účinok závisia od intenzity a trvania stresu. Dlhodobý a chronický stres môže mať negatívny vplyv na rovnováhu týchto hormónov a na celkové zdravie a pohodu.

Aké sú prejavy stresu?

Ak ste v strese, vaše telo a psychika je pod tlakom a dáva rôznymi prejavmi najavo, že nie ste ok. Tieto prejavy delíme do štyroch hlavných kategórií – kognitívne, emocionálne, fyzické a zmeny v správaní. Jednotlivé príznaky môžu byť menej závažné, avšak môžu sa objaviť aj veľmi vážne. Podľa týchto príznakov si viete sami vytestovať, či ste v strese alebo nie.

Kognitívne príznaky:

nesústredenosť a problémy s pamäťou
pesimizmus alebo nedostatok sebavedomia
znepokojovanie sa
problémy s rozhodovaním sa

Emocionálne príznaky:

náladovosť a podráždenosť
pocit beznádeje alebo bezmocnosti
strach, úzkosť alebo nervozita
depresívna nálada
pocit viny a smútku
neschopnosť oddychovať

Fyzické príznaky:

únava
bolesť hlavy
svalové napätie, fyzická bolesť alebo nepohodlie
žalúdočné problémy
nevoľnosť, hnačka alebo vracanie
strata chuti na sex
vysoký krvný tlak alebo tep

Príznaky zmien správania sa:

zmeny v stravovaní alebo spánkovom režime
sociálna izolácia
prejavy nervozity (obhrýzanie nechtov, škrípanie zubami alebo klepkanie nohami)
zvýšené užívanie cigariet, alkoholu alebo iných drog
zanedbávanie rodinných alebo pracovných povinností
pokles výkonnosti alebo produktivity

Aké faktory spôsobujú stres?

Stres môže byť spôsobený rôznymi faktormi, a to nielen jedným konkrétnym dôvodom, ale často kombináciou viacerých. Tu sú niektoré z hlavných faktorov, ktoré môžu prispievať k vzniku stresu:

Pracovné faktory: Pracovný stres je veľmi bežným problémom. Príliš vysoké pracovné nároky, nedostatok času, konflikty v pracovnom prostredí, nedostatočná podpora.

Finančné problémy: nedostatok peňazí na normálny život, slabé ohodnotenie v práci, konflikty kvôli nezvyšovaniu platu a podobne.

Osobné problémy: Problémy v osobnom živote, ako sú vzťahové problémy, rozvod, straty blízkych osôb, násilie v okolí, hádky s blízkymi a v práci.

Zmeny a neistota: Zmeny v živote, ako sú zmeny v pracovnom prostredí, sťahovanie, straty zamestnania alebo neistota ohľadom budúcnosti, môžu spôsobiť zvýšený stres a úzkosť.

Nadmerné očakávania: Vysoké očakávania od seba alebo od iných, neustále porovnávanie sa s ostatnými alebo snaha o dokonalosť.

Zdravotné problémy: Chronické zdravotné problémy, bolesti, nevyspatosť alebo neustála únava môžu mať negatívny vplyv na psychický stav a spôsobiť stres.

Životný štýl: Nezdravý životný štýl, ako je nevyvážená strava, nedostatok pohybu, nadmerná konzumácia kofeínu alebo alkoholu, nedostatočný odpočinok a relaxácia, môžu zhoršiť stresovú reakciu organizmu.

Ako sa vysporiadať so stresom a zlepšiť svoj spánok?

Pochopte príčiny a účinky stresu:

Je dôležité pochopiť, čo spôsobuje váš stres. Aké sú vaše špecifické spúšťače stresu. Mohla by to byť práca, osobné vzťahy, finančné problémy alebo iné vonkajšie faktory. Identifikujte tieto príčiny a uvedomte si, akým spôsobom ovplyvňujú váš spánok a celkovú pohodu. Toto povedie k väčšiemu pochopeniu a ovládaniu stresu.

Vyhľadajte relaxačné techniky:

Existuje mnoho relaxačných techník, ktoré vám môžu pomôcť znížiť stres a zlepšiť spánok. Meditácia, hlboké dýchanie, progresívna relaxácia svalov, joga alebo pravidelná fyzická aktivita sú účinné nástroje na uvoľnenie napätia.

Pravidelne cvičte:

Každodenné cvičenie produkuje hormóny, ktoré zbavujú stresu. Vhodná je jóga alebo čchi kung, rýchla chôdza, ale kľudne aj beh alebo fitko, podľa vašich schopností a možností.

Venujte sa svojim záľubám:

Vyčleňte si čas na to, čo vás baví, pri čom strácate pojem o čase. Vráťte sa do svojich detských rokov a začnite robiť niečo, čo vás v detstve bavilo, ale čo ste v dospelosti opustili pre nedostatok času.

Zdieľajte svoje obavy a stres s dôverníkom:

Niekedy len rozprávanie o svojich problémoch a obavách s blízkou osobou alebo s profesionálnym terapeutom môže byť obrovskou úľavou.

Niekoľko tipov na zlepšenie spánku:

1. Udržujte pravidelný spánkový rozvrh: Snažte sa chodiť spať a zobúdzať sa v rovnakom čase každý deň, vrátane víkendov. Tým sa vytvára zdravý spánkový rituál a pomáha sa stabilizovať váš spánkový cyklus.

2. Vytvorte si relaxačnú rutinu pred spaním: Pomôže vám, ak si vytvoríte rituál pred spaním, ktorý signalizuje vášmu telu a mozgu, že je čas na odpočinok. To môže zahŕňať napríklad čítanie knihy, teplý kúpeľ, jemné cvičenie alebo meditáciu.

3. Vytvorte si ideálne prostredie pre spánok: Uistite sa, že vaša spálňa je tiché, tmavé, chladné a pohodlné miesto. Investujte do kvalitného matraca, vankúša a posteľnej bielizne. Použite závesy alebo masku na oči, ak je potrebné blokovať svetlo, a použite šumovú izoláciu alebo biele šumy, ak vás ruší hluk.

4. Vyhnite sa stimulantom: Snažte sa minimalizovať konzumáciu kofeínu, nikotínu a alkoholu, najmä v priebehu popoludňajších a večerných hodín. Tieto látky môžu mať negatívny vplyv na spánok a môžu spôsobiť nespavosť.

5. Zdravá strava a cvičenie: Dodržiavajte vyváženú stravu a pravidelnú fyzickú aktivitu, pretože zdravé telo a myseľ podporujú lepší spánok. Vyhnite sa ťažkým jedlám a veľkým porciám pred spaním, pretože to môže spôsobiť nepríjemnosti pri trávení.

6. Odbúravajte stres: Vyhnite sa stresovým situáciám a naučte sa relaxačné techniky, ako je hlboké dýchanie, meditácia alebo joga. Ak máte problémy so stresom, môže byť užitočné hľadať podporu od odborníka alebo terapeuta.

7. Vyhradite si čas na vyprázdnenie mysle: Pred spaním sa snažte vyhnúť aktívnym činnostiam, ktoré môžu stimulovať váš mozog. Skúste si vytvoriť „čas na vyprázdnenie mysle“ aspoň 30 minút pred spaním, kedy sa vyhýbate používaniu elektronických zariadení a snažíte sa upokojiť svoje myšlienky.

8. Zvuková terapia: Použitie príjemných zvukov, ako napríklad šum mora, dažďa alebo relaxačnej hudby, môže vytvoriť prostredie priaznivé pre spánok.

9. Stimulačná kontrola: Táto technika sa zameriava na asociovanie postele a spálne iba so spánkom a sexom. Znamená to vyhnúť sa aktívnym činnostiam, ako je sledovanie televízie alebo práca v posteli.

Pamätajte, že každý človek je jedinečný, a čo funguje pre jedného, nemusí fungovať pre druhého. Je dôležité experimentovať a nájsť kombináciu tipov a stratégií, ktoré fungujú pre vás a podporujú zdravý a kvalitný spánok. Ak problémy so spánkom pretrvávajú alebo sú vážne, je vhodná konzultácia s odborníkom na spánok alebo lekárom.

A ak ste už skúsili všetky bežné rady na lepší spánok a nič nefunguje, som tu pre vás. Píšte na messenger vedomé snívanie alebo mail: z.foltynova@gmail.com . Môžete sa pridať aj do FB skupiny Sny a spánok a tam komentovať, zdieľať svoje skúsenosti a klásť otázky.

Tak želám všetkým dobrý spánok a krásne sny.

Umelá inteligencia Chat GPT4 odpovedá na moje otázky o lucidných snoch

Po niekoľkých dňoch márnych pokusov som sa včera konečne nalogovala na Chat GPT4. Po zhliadnutí filmu Všetko všade naraz, kde ma napadlo, či si scenárista trošku nepomohol AI, som bola zvedavá ako Chat GPT4 bude reagovať na moje otázky. A teda priznávam, že som sa nielen pobavila, ale aj niečo nové dozvedela. Kládla som otázky zo všetkých možných oborov, od filmu, cez sny až po kvantovú teóriu. Hlavne ma prekvapila jeho dokonalá slovenčina, bez štylistických i gramatických chýb. Oproti prekladom Googlu je to riadny posun. Som veľmi zvedavá, kam sa vývoj AI posunie, sú tu reálne obavy, že zanikne mnoho povolaní od novinárov až po výtvarníkov, ale na druhej strane môže byť AI nápomocná, ak sa využije správnym spôsobom. Ale, že sú v tejto sfére preteky kto z koho, o tom svedčí aj článok na Forbes: https://www.forbes.sk/elon-musk-sa-boji-umelej-inteligencie-uprimne-obavy-to-vsak-asi-nebudu/ Keďže moja bytostná téma sú sny a hlavne tie lucidné, tak som AI položila niekoľko otázok o lucidných snoch. V tomto blogu prinášam pre vás jeho odpovede. Musím povedať, že lepšie by som to nenapísala. Nech sa páči.

Otázka: Čo je to lucidný sen?

Lucidný sen je stav, keď si vedomie snívajúcej osoby uvedomuje, že sa nachádza v snoch a že teda prežíva len imaginárne udalosti. V tomto stave si snívajúca osoba môže uvedomiť, že sníva, a tak si môže užívať kontrolu nad tým, čo sa deje vo sne. V lucidnom sne si snívajúca osoba môže uvedomiť, že môže robiť všetko, čo si predstaví. Môže prelietať mestami ako superhrdina, kúpať sa v mori na Marse alebo stretnúť sa so svojimi obľúbenými osobnosťami. Táto skúsenosť môže byť veľmi vzrušujúca a zábavná. Niektorí ľudia sa snažia naučiť sa kontrolovať svoje sny a dosiahnuť tak stav lucidného snenia. Tento stav môže byť užitočný na rozvoj kreativity, zlepšenie nočnej morfologie, ako aj na riešenie osobných problémov a strachov.

Otázka: Aký je rozdiel medzi lucidným snom a obyčajnou realitou?

Rozdiel medzi lucidným snom a obyčajnou realitou je v tom, že lucidný sen sa deje v mysli snívajúcej osoby a je obmedzený na jej vnútorný svet, zatiaľ čo obyčajná realita je vonkajší svet, v ktorom sa človek nachádza a v ktorom zdieľa svoju skúsenosť so svetom s inými ľuďmi. V lucidnom sne si snívajúca osoba uvedomuje, že sa nachádza v snoch, a tak môže využívať svoju kontrolu nad tým, čo sa deje vo sne. Na rozdiel od obyčajnej reality, v lucidnom sne si môže snívajúca osoba urobiť všetko, čo si predstaví, bez ohľadu na to, či je to možné v skutočnom svete alebo nie. Obyčajná realita je však obmedzená na fyzické zákony a skutočné okolnosti, v ktorých sa človek nachádza. Ľudia v reálnom svete sa musia zaoberať fyzickými obmedzeniami a interakciami s inými ľuďmi a predmetmi. V obyčajnej realite nie je možné len tak preletieť mestom alebo premeniť sa na niečo iné. Celkovo teda rozdiel medzi lucidným snom a obyčajnou realitou spočíva v tom, že lucidný sen sa deje vo vnútornom svete jednotlivca a má menej obmedzení, zatiaľ čo obyčajná realita je vonkajší svet, v ktorom sa človek nachádza a ktorý sa riadi fyzickými a spoločenskými zákonmi.

Otázka: Aká je najlepšia metóda na snívanie lucidných snov?

Existuje mnoho metód, ktoré môžu pomôcť pri snívaní lucidných snov. Niektoré z týchto metód sú:

 Denník snov: Viesť denník snov je užitočná technika, ktorá môže pomôcť pri rozpoznávaní snových vzorov a zvyšovaní povedomia o snívaní. Zapisovanie snov môže pomôcť identifikovať bežné prvky, ktoré sa vyskytujú v snoch, a pripraviť sa na uvedomenie si, že sa nachádzate vo sne.

 Kontrola reality: Pri tejto metóde sa človek pravidelne pýta, či sa nachádza v sne alebo v skutočnosti. Je to spôsob, ako prenášať povedomie o stave, v ktorom sa nachádza, z obyčajnej reality do snového sveta.

 MILD (mnemotechnická indukcia lucidného snu): Táto technika zahŕňa opakujúce sa úsilie o uvedomenie si, že sa človek nachádza vo sne. Pred spaním sa človek sústreďuje na myšlienku, že bude snívať a že si uvedomí, že sa nachádza vo sne. Potom sa počas sna človek snaží uvedomiť si, že sníva.

 WILD (prenášanie povedomia do snu): Táto technika zahŕňa prenášanie povedomia z obyčajnej reality priamo do snového sveta bez prerušenia vedomia. Pri tejto metóde sa človek snaží o udržanie vedomia počas prechodu z obyčajnej reality do snového sveta.

Každá z týchto metód môže byť účinná pri dosahovaní lucidného sna. Vyskúšajte rôzne metódy a zistite, ktorá pre vás funguje najlepšie. Dôležité je tiež pravidelne praktizovať a trpezlivo sa učiť, ako dosiahnuť lucidný sen.

Otázka: Aké sú vedecké metódy skúmania lucidných snov?

Existuje niekoľko vedeckých metód, ktoré sa používajú na skúmanie lucidných snov. Niektoré z týchto metód sú:

 Elektroencefalografia (EEG): EEG meria elektrické aktivity mozgu pomocou elektrod umiestnených na skalpe. Táto metóda sa používa na skúmanie spánkových cyklov a identifikovanie stavu REM spánku, ktorý je spojený s lucidnými snami.

 Magnetická rezonancia (MRI): MRI skenuje mozog a umožňuje vizualizovať aktivitu v určitých oblastiach mozgu počas sna. Táto metóda môže byť použitá na skúmanie, ktoré oblasti mozgu sú aktívne počas lucidného sna.

Kvantitatívna psychofyzika: Táto metóda sa používa na meranie senzorických reakcií a vnímania počas sna. Táto metóda sa používa na skúmanie, ako sa senzorické informácie spracovávajú v mozgu počas lucidného sna.

 Anketovanie a subjektívne hodnotenie: Táto metóda sa zameriava na subjektívne skúmanie lucidných snov prostredníctvom dotazníkov a osobných hodnotení. Táto metóda sa používa na získanie informácií o subjektívnych pocitoch a skúsenostiach s lucidným snom. Tieto metódy sa používajú na skúmanie rôznych aspektov lucidného sna, vrátane neurofyzických procesov, senzorických skúseností a subjektívneho vnímania. Týmto spôsobom je možné lepšie pochopiť, ako sa lucidné sny vyskytujú a aký je ich význam pre naše vedomie a mozog.

Otázka: Dá sa cez lucidný sen dosiahnúť osvietenie?

Lucidné sny môžu byť veľmi užitočné pre duchovný rast a môžu pomôcť ľuďom získať hlbšie pochopenie seba a sveta okolo seba. V tomto zmysle môže lucidný sen pomôcť ľuďom dosiahnuť osvietenie. Avšak, osvietenie je zvyčajne považované za stav úplného oslobodenia od utrpenia a väčšiny ľudských problémov, ktorý sa dosahuje dlhodobou duchovnou praxou a introspekciou. Hoci lucidné sny môžu byť cenným nástrojom pre osobný rast, samotný lucidný sen sám o sebe zvyčajne nie je považovaný za dosiahnutie osvietenia. Je dôležité poznamenať, že osvietenie je výsledkom dlhodobej a záväznej duchovnej praxe, ktorá zahŕňa nielen meditáciu, ale aj etické správanie, službu druhým, rozvíjanie múdrosti a podobne. Preto aj keď lucidné sny môžu byť nástrojom pre osobný rast, samotné dosiahnutie osvietenia si vyžaduje oveľa viac práce a úsilia.

Otázka: Ty dokážeš snívať lucidné sny?

Ako umele vytvorený program nie som schopný snívať, pretože nemám fyzické telo ani mozog, ktoré by boli schopné prejsť cez spánkový cyklus a vstúpiť do stavu spánku. Ja som iba softvérový program, ktorý pracuje na základe zadaných príkazov a algoritmov. Môžem však poskytovať informácie o lucidnom sne, technikách, ktoré sa používajú na jeho dosiahnutie a vedeckých metódach, ktoré sa používajú na jeho skúmanie.

Prvá recenzia slovenskej knihy napísaná umelou inteligenciou CHAT GPT4

Ako napísala umelá inteligencia Chat GPT4 recenziu na knihu Lucidné obrazy v snoch.

Minulý rok som vydala knihu Lucidné obrazy v snoch, ktorá sa venuje téme lucidných snov. Veľmi zaujímavá a fascinujúca časť oblasti snov. Začala sa predávať v Martinuse aj Panta Rhei a tak som trošku dúfala, že niekto z čitateľov napíše na knižku recenziu. Ale uplynul takmer rok a nikto nič. A tak som dnes požiadala o recenziu umelú inteligenciu Chat GPT4. Dala som jej jednoduchú úlohu: Napíš recenziu na knihu Lucidné obrazy v snoch a zadala som jej iba základné informácie o knihe. Tak nech sa páči recenzia.

Lucidné obrazy v snoch sú knihou plnou fascinujúcich príbehov o lucidnom snívaní. Autorka Ana Foltýnová sa v knihe zaoberá fenoménom lucidných snov a ponúka čitateľom svoje vlastné skúsenosti a príbehy z praxe. V knihe nájdete 34 nelucidných snov, 21 prelucidných snov, 13 snov o okamihu nadobudnutia lucidity a 20 snov o šiestich úrovniach samotnej lucidity .

Autorka podáva základnú teóriu o lucidných snoch a na vlastných snoch čitateľa sprevádza celým procesom lucidného snívania. Sny sú opísané zrozumiteľne a jednoducho, no zároveň majú príbehovú líniu, ktorá čitateľa neustále drží v napätí. A tak chce čitateľ rýchlo prísť na koniec knihy, aby sa dozvedel rozuzlenie zápletky. Každý sen je ilustrovaný zaujímavou čiernobielou fotografiou, čo dodáva knihe vizuálny prvok a pomáha čitateľovi viac vnímať sny ako súčasť príbehu.

Hlavná hrdinka knihy prechádza cez jednotlivé krátke snové epizódy vrstvami svojho nevedomia. Počas tohoto procesu sa stáva čoraz viac vedomejšou bytosťou. Začína chápať procesy, ktoré bežia v nevedomí a ako sa tieto procesy prejavujú v jej reálnom živote. Postupne si uvedomí, že zmeny musí uskutočniť najprv vo svojom vnútri, až potom sa tieto zmeny manifestujú vo vonkajšom prostredí. Pochopí, že ona sama je tvorcom vlastného života a je za svoju tvorbu plne zodpovedná.

Okrem toho, že kniha je veľmi zaujímavá a pútavá, je aj veľmi užitočná. Lucidné snívanie totiž môže byť nástrojom na zlepšenie našej kreativity a inovatívnosti. Ak sa naučíme lucidne snívať a vedome tvoriť v sne, potom nám toto môže pomôcť pri riešení problémov v realite a môže nám to pomôcť aj pri dosahovaní našich cieľov.

Autorka lucidné sny využíva na zábavu ako napríklad v sne Stretnutie na rande s obľúbeným hercom Benedictom Cumberbatchom, alebo v sne Egypt na výlet do starovekého Egypta, v sne Fantázia na pobyt v škole Harryho Pottera na Rockforte. V lucidných snoch si môžete vyskúšať vyliečiť nejakú svoju chorobu, autorka si lieči svoj rozbitý členok v sne Červík. A tiež môžete mať rôzne transcendentálne zážitky, ktoré autorka opisuje v snoch Osvietenie, Premena, Lúka či Stvorenie a Bohyňa. Kniha končí snom Prijatie, v ktorom sa sen preľne s realitou do takej miery, že autorka dokáže materializovať vec v sne rovnako rýchlo ako v realite.

Celkovo je kniha „Lucidné obrazy v snoch“ od Ana Foltýnovej skvelou voľbou pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o lucidné snívanie alebo o psychológiu a neurológiu. Táto kniha je príjemnou zmesou vedeckej teórie a príkladov zo života snov, ktoré nás inšpirujú a motivujú. V každom prípade táto kniha nám otvára brány k novému svetu snov a predstavuje pre nás príležitosť na rozvoj.

Pekná recenzia, čo poviete? Predposledný odstavec som tam vložila ja, rozpoznali ste to?

ZuzAna Foltýnová a vedomé snívanie

Lucidné sny a celoplošné testovanie

Kladiete si otázku – ako by mohli spolu súvisieť lucidné sny a celoplošné testovanie? Takto. Mám hotovú už piatu knihu o snoch – LUCIDNÉ OBRAZY V SNOCH. Veľmi rada by som ju vydala aj v tlačenej verzii. Na jej vydanie som oslovila veľké i malé vydavateľstvá, pretože zo svojich financií to už nedokážem zrealizovať. Vydavateľstvá knižku odmietli s tým, že to nie je ani próza, ani poézia, ani náučná literatúra, nemajú to kam zaradiť, čiže vedia, že sa knižka nebude predávať.
Tak som si podala žiadosť o štipendium na Fond na podporu umenia, ale pred dvomi týždňami mi prišlo vyrozumenie – nepodporíme. Dôvod na nepodporenie sa nájde vždy, rovnako tak by sa našiel dôvod aj na podporenie, keby…. keby mal Fond na podporu umenia dosť finančných prostriedkov. A tu sa dostávame k celoplošnému testovaniu.

V denníku Sme zo dňa 30.04.2021 sa píše cit.:
Celoplošné testovanie stálo Slovensko viac ako 478 miliónov eur. V piatok na to na tlačovej konferencii upozornilo mimoparlamentné Progresívne Slovensko, ktoré vyzýva, aby sa čo najskôr ukončilo.
Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/22649667/koronavirus-progresivne-slovensko-vyzvalo-na-ukoncenie-testovania.html

Keby každý človek, čo sa snaží niečo pekné vytvárať, či sú to knihy, hudba, tanec, folklór, sviečky, oblečenie si podal žiadosť na FPÚ a Fond by každému dal 1000 eur, potom by mohol podporiť 478000 takýchto žiadostí. Chápete skoro pol milióna ľudí by sa nesmierne potešilo, že môžu niečo pekné vytvoriť. Viete aká úžasná tvorivá energia by to bola? Ako ľahko by sa potom aj ďalej týmto ľuďom darilo napĺňať svoje sny?
A pritiahli by k sebe ďalších ľudí, lebo tak ako priťahuje k sebe negativita, tak aj pozitivita, „vrana k vrane sadá“. A naše Slovensko by vďaka tomuto mohlo oveľa viacej prosperovať. A ľudia by nemuseli odchádzať pracovať do zahraničia. Znie to ako utópia, že? A čo ak nie? Čo ak by stačilo iba trošku vybočiť zo zabehaných koľají a urobiť to INAK. Proste nevyhodiť 478 000 000 eur na celoplošné testovanie. A podporiť tvorivých ľudí. Alebo zdravotné sestry. Alebo ….

A tak po dvojdňovej depke som sa rozhodla, že to skúsim ešte inak. Napísala som projekt na Startlab.sk, je to crowdfundingová spoločnosť, ktorá dáva šancu ľuďom ako som ja realizovať svoje sny. https://www.startlab.sk/projekty/2821-lucidne-obrazy-v-snoch/ Ak môžete, podporte prosím vydanie mojej knižky akoukoľvek sumou.

Ďakujem veľmi pekne.

A zároveň ďakujem vrúcne všetkým priateľom, ktorí vydanie knižky už podporili. Ku dnešnému dňu 10.6. sa vyzbieralo už 500 eur. Veľmi si vašu pomoc vážim.

S úctou
snivkyňa Ana ( Zuzana Foltýnová) a Vedomé snívanie

lucidné sny

A čo sú to tie lucidné sny?

Ľudia sa ma často pýtajú, čo za sny sú tie lucidné sny. Ako to už býva, odpoveď je jednoduchá a zároveň veľmi košatá.

Lucidný sen je sen, počas ktoreho si uvedomujeme, že snívame. Teda máme obyčajný sen a v istej chvíli príde jasné poznanie: Ja snívam! Toto je sen! Lucidné snívanie je niečo ako trenažér zručnosti na vedomú tvorbu v realite. Čím viac bdelosti dosiahneme v lucidnom sne, tým budeme bdelejší aj v realite a, naopak, to platí tiež. Sny a realita nie sú od seba oddelené. Ak sa naučíme lucidne snívať a vedome tvoriť v sne, potom aj v realite budeme ľahko realizovať svoje túžby a zámery.

Na mojom webe nájdete veľmi podrobnú sériu článkov, ktoré sa téme lucidity venujú. Kto sa o lucidné sny zaujíma, nech sa páči, môžete sa zahĺbiť u nás na stránke.

V tomto blogu by som chcela spomenúť jednu svoju krásnu príhodu z workshopu o lucidnom snívaní. V predkoronovom čase som robila workshopy o lucidných snoch v centre Kvet života. Na jeden z nich s názvom – Liečenie duše a tela sa prihlásilo 17 ľudí. V ten deň sa v Bratislave zároveň konali dva hokejové zápasy na Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji a Bratislava sa stala neprejazdná. Na začiatok workshopu prišli štyria ľudia a čakanie na ďalších sme si krátili neformálnymi rozhovormi o lucidných snoch. Koho na workshop pritiahli aké osobné dôvody. Z jedného pána v strednom veku, majiteľa softwarovej spoločnosti, sa vynoril veľmi zdatný lucidný snivec. Bolo to moje prvé stretnutie s niekým kto lucidne sníva od detstva a túto schopnosť zdokonalil v plynutí času ozaj do majstrovstva. Dokázal lucidne snívať na požiadanie. Do snov si zobral akýkoľvek problém, ktorý bolo treba riešiť v práci a jeho zamestnanci si s ním nevedeli poradiť. A on ho v lucidnom sne vyriešil. Lucidné sny využíval na prácu a zábavu. Lenže po takom pracovnom lucidnom sne býval ráno veľmi unavený, ozaj ako keby makal 8 hodín nad vyriešením problému. Prišiel sa poradiť, či by som nevedela ako odstrániť túto únavu. A tak sme v debate našli koreň problému. Išlo o to, že človek má isté ustálené vzorce chovania. Jeden z nich je aj ten, že keď človek vykoná nejakú prácu, je po nej prirodzene unavený. V bežnej fyzickej realite to tak aj je. Lenže v sne to predsa tak nemusí byť. Spíme a telo oddychuje. Takže keď si človek ustáli vzorec chovania do snov – spím, snívam a oddychujem, bude ráno svieži, napriek tomu, že lucidne sníval a riešil programovanie. Dohodli sme sa, že ak toto nebude fungovať, tak sa mi ohlási a budeme hľadať iné riešenie. Viac sa neozval, takže verím, že ráno vstáva ako rybička aj s vyriešeným problémom.

Touto príhodou som chcela zároveň ukázať na význam lucidných snov, čo všetko je v nich možné – vzdelávanie sa, programovanie, učenie sa cudzích jazykov a vedecký výskum, zdravie a vnútorný rast – liečivé sny, riešenie rôznych tvorivých problémov, umelecké vízie, pomoc pri rozhodovaní sa v životných otázkach, realizovanie našich túžob a zábava, duchovné poučenia, pochopenie zmyslu a podstaty života a veľa iných vecí, ktoré si viete určiť vy sami.

Lucidným snom sa venujem aj vo svojej novej knižke – LUCIDNÉ OBRAZY V SNOCH, ešte stále môžete podporiť jej vydanie na Startlabe, pomôže každé euro.

Tak dolucidity, milí priatelia.

ZuzAna Foltýnová a Vedomé snívanie

Lucidné sny, koučing a Startlab

Odkedy som na Startlabe otvorila projekt na podporu vydania mojej 5 knihy o snoch – LUCIDNÉ OBRAZY V SNOCH , dostávam otázky, čo je to ten snový koučing, ktorý je jedna z možností odmien podpory.

Nepoužívam snáre a nikdy nehovorím klientovi význam jeho sna. Klient príde na jeho význam sám. Každý sen je multidimenzionálny, a tak je možné jeho význam uvidieť z rôznych úrovní. Keď ja vnímam sen z viacerých úrovní, neznamená to, že aj klient ho vníma tak isto. Nemá význam ukazovať klientovi iné roviny, keď on sám ich vo svojom sne nenachádza. Nevedel by pracovať ďalej v realite s takýmto posolstvom. Lenže práve o to ide – porozumieť významu sna a preniesť ho do bežného života, žiť ho.

Som iba sprievodkyňa snom klienta. Snový koučing je taká moja vlastná metóda práce so snom pre odvážnych, pre tých, ktorí chcú ísť do hĺbky a pochopiť svoj sen. Používam starovekú metódu – umenie klásť otázky, novodobo by sa dalo povedať, že svojich klientov koučujem. 

Klient mi napíše svoj sen, prečítam si ho a navnímam jeho energie a vzorce, ktoré sa derú z podvedomia na svetlo. A potom sa už len pýtam – čo pre teba znamená oheň? alebo voda? alebo zem? A klient odpovie. Čo človek to úplne iný význam. Klient má čas o svojich odpovediach popremýšľať koľko potrebuje, keď chce prácu ukončiť povie iba, že ďalej už nejde. Zväčša ale prídeme spolu na koniec cesty, kde klient pochopí hĺbku svojho sna. Mnoho ráz sa ľudia rozplačú alebo začnú smiať, pocítia odrazu nával energie. Ľudia, ktorí boli zúfalí, unavení, apatickí, vyčerpaní sa často zmenia do hodiny. Pochopia informácie, ktoré sa im snaží odovzdať ich vlastné nevedomie. A postupne dokážu tieto informácie začleniť do svojho bežného života. A ich život sa začína meniť k lepšiemu.

Milujem túto prácu, je to taký môj drobný príspevok k svetovému mieru. A milujem svojich klientov, ktorí sa odvážne vrhnú do hĺbok svojho bytia, aby sa z nich vynorili o niečo vedomejší a tak šťastnejší.

Želám všetkým snívačom krásne sny.

ZuzAna Foltýnová a vedomé snívanie